Stypa – konsolacja, jak zorganizować?
Konsolacja jest to rodzaj poczęstunku dla żałobników, uczestniczących w ceremonii pogrzebowej zmarłego. Na takiej stypie zbiera się często grono rodziny i najbliżsi przyjaciele zmarłego w celu wspominania wartości zmarłego. Konsolacja rozpoczyna się często od posiłku ciepłego, następnie podawane są przystawki, a kończy się ciastem i herbatą. W kulturze chrześcijańskiej przy konsolacji odmawiany jest różaniec, gdzie w uczestnictwie i cichej modlitwie każdy z uczestników wspomina zmarłego.
Konsolację możemy zorganizować na dwa sposoby.
W pierwszym konsolacja odbywa się w domu rodzinnym zmarłego, gdzie po pogrzebie zbierają się uczestnicy. Wiadomo że taka konsolacja będzie nas kosztowała mniej, ani żeli byśmy ją zlecili zakładowi pogrzebowemu lub wynajęli specjalną salę do takich celów. W konsolacji organizowanej w domu rodzinnym, część logistyczna i przygotowanie oraz dobranie odpowiedniego menu pozostaje na bakach rodziny, dlatego większość rodzin decyduje się na przygotowanie ze strony zakładu pogrzebowego.
W drugim przypadku rodzina zleca zakładowi pogrzebowemu przygotowanie takie konsolacji i tylko na jej barkach pozostaje dobranie odpowiedniego menu.
Menu w konsolacji składa się przeważnie do poczęstunku popogrzebowego dla najbliższych zmarłego. Często w naszej kuchni podawane są flaki, rosół i na drugie danie zestaw obiadowy ze staropolskim schabowym. Na stole podane są przystawki, ciasto, napoje, kawa, herbata. Ten poczęstunek kończy się miłymi wspomnieniami o zmarłym kim był, jak żył i czy był szanowany wśród rodziny i przyjaciół.
Konsolacja popogrzebowa ma wyraz zadumy i zastanowienia się nad zmarłym, który był kochany, a którego już nie ma w śród nas.