/ Informacje
/ Transport zwłok, czy i jak to zorganizować?

Transport zwłok, czy i jak to zorganizować?

Jeszcze w latach XIX wieku w Polsce, zwłoki transportowane były poprzez zaprzęgi konne. Ciało w trumnie było wystawione na pokaz publiczny i jechało na wozie w zaprzęgu konnym lub było niesione przez żałobników na ramionach.

W późniejszym czasie, gdy powstały prywatne zakłady pogrzebowe, firmy pogrzebowe wprowadzały nowinki do swoich zakładów pogrzebowych i tak w obecnych czasach mamy karawany pogrzebowe do uroczystości, jaką jest pogrzeb najbliższej osoby. Firmy pogrzebowe, prześcigają się w trendach i nowościach, wprowadzając to, coraz najnowsze karawany pogrzebowe podnosząc tym prestiż firmy. Do transportu zwłok są tylko wykorzystywane, specjalnie przystosowane samochody, jakimi są karawany pogrzebowe. Transport zwłok w dzisiejszych czasach na rynku polskim można rozgraniczyć na dwa procesy:

W pierwszym przypadku jest to transport w kondukcie pogrzebowym zwłok lub prochów. Transport ciała zmarłego odbywa się od miejsca pożegnania przez rodzinę, następnie zwłoki są przewożone do kościoła, gdzie następują obrzędy kościelne i po uroczystości pogrzebowej kościelnej, ma miejsce przewóz zwłok w kondukcie na cmentarz t. j spoczynku ciała zmarłego. Oczywiście w dzisiejszych czasach trend się zmienił i uroczystość pogrzebowa jest w większości przypadków z urną (prochami zmarłego), gdzie nawet jest pomijany obrzęd kościelny, taką uroczystość nazywamy uroczystością pogrzebową świecką z udziałem lub bez mistrza ceremonii. W tym pogrzebie świeckim, jest tylko transport zwłok od pożegnania w kaplicy przez rodzinę, gdzie później następuję przewiezienie zwłok na kremację i po kremacji ciała pozostają już tylko prochy zmarłego, które są później transportowane karawanem pogrzebowym na cmentarz.

W drugim przypadku jest to transport zwłok lub prochów z zagranicy, gdzie poprzez stosowne pozwolenia w kraju i zagranicą, dom pogrzebowy odbiera i przewozi zwłoki lub prochy w urnie do kraju macierzystego zmarłego. Ta usługa nosi nazwę międzynarodowy transport zwłok, gdyż potrzebuję ona więcej czasu na zorganizowanie i przygotowanie stosownych pozwoleń i upoważnień w celu sprowadzenia ciała lub urny do kraju. Wszystkie w/w czynności oczywiście można zlecić wybranemu domowi pogrzebowemu, który odciąży i zorganizuje za państwa całą procedurę jaką, jest sprowadzenie zwłok lub prochów w urnie do kraju.

Trendy i nowości pogrzebowe: jakimi są transport zwłok, są pokazywane na targach funeralnych pogrzebowych, tam są między innymi prezentowane karawany pogrzebowe.

  Kontakt

  ul. Floriańska 6 lok. U1 03-707 Warszawa
  wejście od Jagiellońskiej vis a vis Teatr Baj
  ul. Rechniewskiego 14
  kościół św. Patryka (Gocław)
  03-980 Warszawa