+48 500 253 842 | 502 832 474 Zadzwoń do nas

Karawan pogrzebowy i transport zwłok karawanem po Warszawie

Karawan pogrzebowy Warszawa i transport zwłok karawanem po Warszawie od czasu zakończenia II wojny światowej…

Jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule karawany pogrzebowe są dziś powszechne w Polsce i na całym świecie. Nie każdy zatem wie, iż pierwsze karawany zmotoryzowane pojawiły się w Warszawie jeszcze przed II wojną światową. Miało to miejsce już w 1928 r gdzie wówczas wprowadzono do użytku dwa karawany samochodowe i kilka karet do transportu zwłok na dłuższe trasy. Te karawany były wyposażone miejsce na trumnę i ławę siedzącą dla żałobników. Niestety nie cieszyły się zbyt długo popularnością, gdyż ówczesne społeczeństwo nie chciało karawanów samochodowych i wówczas po nie całym roku zostały wycofane z obiegu. Powróciły one wówczas po II wojnie światowej i do dnia dzisiejszego są wykorzystywane powszechnie przez firmy pogrzebowe w Warszawie i na całym świecie.

Karawan pogrzebowy – trendy

Obecny trend i wymóg klienta jest wymuszony nowymi pomysłami firm, które produkują takie karawany pogrzebowe, są one bowiem wykonane m.in. w takich firmach jak włoska firma Pilatto, która specjalizuję się tylko w produkcji karawanów pogrzebowych. Karawany te mogą być na różnych płytach podwoziowych jakimi są m.in. mercedes, jaguar itd.. Wykonane są przede wszystkim tak, by spełniały obecne wymogi sanitarne. Mają zatem przedział trumienny, który jest odgrodzony od przedziału kierowcy i pasażera. Przedział trumienny jest wykonany w zależności od pomysłu danego przedsiębiorcy pogrzebowego, który taki karawan pogrzebowy zamawia do swojej firmy, zaś firma w której jest zamawiany karawan nakłada wizję stylistyki zewnętrznej karawanu pogrzebowego. I tak na warszawskich drogach można zobaczyć luksusowe karawany pogrzebowe, które są wykorzystywane do pochówków warszawiaków.

 

Karawan pogrzebowy w Warszawie – zakaz wjazdu, czyli cmentarze zamknięte

Istnieją bowiem w Warszawie niektóre cmentarze zamknięte dla transportu karawanów pogrzebowych. Przykładem takim jest m.in. najstarszy cmentarz w Warszawie jakim jest cmentarz Powązkowski (stare Powązki), gdzie do transportu zwłok jest wykorzystywany do dnia dzisiejszego wózek kołowy, na którym transportowana jest trumna ze zwłokami lub urna z prochami zmarłego.